Anjiyografi

Anjiyografi vücudumuzdaki damarların izleyebilmek(görüntüleyebilmek) için kullanılan bir yöntemdir. Tam olarak damarların görüntülenebilmesine anjiyografi denebilir. Bu teknik ile kalp ve damar hastalıkları önceden farkedilerek gerekli müdehaleleri hasta zarar görmeden önce yapılması sağlanmaktadır. Damar tıkanıklıkları, damarlarla ilgili daralma veya genişlemeyi takip ederek vücutta yeterli kan ile beslenemeyen bölgenin tahribatını önlemek veya olası bir kalp krizine engel olmak mümkündür.

Tüm tıbbi operasyonların riskleri olduğu gibi anjiyografininde riskleri vardır ancak çok çok düşüktür. Gerekli kontrolu yaptırmayıp kalp krizi veya felç geçirme riski göz önüne alındığında, anjiyografinin riskinin çok düşük kalacaktır.

Anjiyografi için hastahaneye aç olarak gitmek gerekir. Eğer doktorunuz aksini söylemişse tok karnınada gidebilirsiniz ancak normal prosedür aç karnına gitmeyi gerektirir. Almakta olduğunuz ilaçlarınız varsa bunlarıda sadece su ile alarak hastahaneye gidiniz. Tıbbi işlemin gerçekleştirilmesi için kasık bölgenizin traş edilmeside gerekmektedir.

Bu yazı kalp sağlığı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Anjiyografi için 3 cevap

 1. RAMİZ YILMAZ der ki:

  Ben tedbir amacıyla soruyorum.Dedem kalp,damar hastalıkları yüzünden 75,babam beyin kanaması yüzünden 60 yaşında vefat etti.Ben tedbir için Yükses İhtisas Hastanesinde testlere girdim bir şey yok ama ileri teknikler olmadan tam anlaşılmaz dedi doktorum.
  Kısaca siz neler önerirsiniz? Teşekkürler…..

 2. mustafa der ki:

  ben 5 gün önce anjiyo oldum fakat anjiyodan sonra çok fazla idrara çıkıyorum normalmidir teşekkürler

 3. UĞUR GÜL der ki:

  BABAM TRABZONDA ANJİO OLDU 4 DAMARINDA TIKANMALAR OLDUĞU SÖYLENMİŞ BUNDAN 10 YIL ÖNCE 2 DAMARINDAN BAYPAS AMELİYATI OLDU ŞİMDİ TEKRAR BAYPAS AMELİYATI OLMASI GEREKTİĞİ SÖYLENİYORMUŞ İSTANBULA GETİRİP BURDA AMELİYAT OLMASINI İSTİYORUZ ACABA ANJİO OLAN BİR İNSANIN NEKADAR ZAMAN SONRA UÇAKTA SEYAHAT ETMESİ DOĞRU OLUR TEŞEKKÜRLER

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
= 5 + 4