Aort Yetmezliği

Aort Yetmezliği: Aorta yetmezliği olarakda bilinir, aorta kapaklarının yeterince kapanamamasıdır. Bu durumlarda sol ventrikülün kasılarak aorta damarına pompaladığı kanın bir bölümü, kalbin gevşeme döneminde, geriye yeniden sol ventrikü-le döner. Böylece sol ventrikül, geri sızmış olan bir miktar kanı sürekli olarak yeniden ileri pompalamak zorunda kalır.

Bu ise sol ventrikülün iş yükünü artırır. iş yükünün artışına paralel olarak da sol ventrikül büyü-mek zorunda kalır. Bu ise zamanla sol ventrikül kasının yetmezliğe düşmesine neden olur. Sol ventrikülün aortaya pompaladığı kanın bir bölümü geri sızdığından, kalbin kasılmasıyla yükselen tansiyon, kalbin gevşeme dönem-minde hızla düşer.

Bu durum, sistolik tansiyon ile diastolik tansiyon arasındaki basınç farkını tanımlamakta olan nabız  basıncının normalin üstünde olmasına yol açar. Anım-sanacağı gibi nabız basıncı, yani sistolik tansiyon ile diastolik tansiyon arasındaki fark, 40-50 mm/cıva kadardır. Nabız basıncının yüksek oluşu, yani bir miktar kanın sol ventriküle geri kaçması, hastanın başının ileri geri sallanmasına neden olur. Aort, kanının bir bölümünün kalbin dinlenme döneminde sol ventriküle geri kaçmasıyla düşen diastolik tansiyon, koroner damarlardaki kan  dolaşımını da olumsuz yönde etküeyerek, kalbin kanla beslenmesini ve özellikle oksij enlenme sini bozar.

Bu ise anjina pektoris denilen kalp  ağrılarına ve hatta miyokard infarktüsüne neden olur. Hastalarda gelişen ilk belirti, yorgunlukla gelen nefes darlığıdır. îlk dönemlerin ilk yakınmaları arasında hastaların kalp atışlarını özellikle yattıklarında rahatsız edici bir biçimde hissettikleri de bulunur. Çarpıntı, ortopne, gece dispnesi, kafanın kalp atışlarına uyarak sallanması ve kalp ağrıları diğer belirtilerdir.

Hastanın ve hastalığın özelliklerine göre kalp yetmezliğinin tedavi ilkeleri ya da yapay kapak takmak için cerrahi girişim uygulanır.

Bu yazı hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Aort Yetmezliği için 2 cevap

 1. Ahmet ali doğan der ki:

  Efor harcadığımda daha fazla oksijene ihtiyaç duymaktayım.bu durumdan dolayıda daha sık nefes alıyorum.Hatta aldığım nefesler oksijen ihtiyacımı tam olarak karşılayamamaktadır.

  Uzun yıllar sigara içtim. Yaşım 47 dir. Ailemizde Kalp krizi ve yetmezliğinden eks olan insanlar mevcuttur. Yüksek Tansion ve Şeker genetik hastalıklarımızdandır…

  Gene uzun yıllardır spor yapan bir insanım, Dr. Arkadaşlar normal bir insanın ciğerinden daha büyük ve daha sağlıklı ciğerlerim olduğunu söylüyorlar.

  Bu durumda neler yapmalıyım? Şimdiden ilgileriniz için teşekkür ederim..

 2. Erdoğan der ki:

  Merhaba benim yaşım 50 Son iki yıldır kısa ve yakın zamanlarda tekrar etmek üzere kalbimde sıkışmalar oluyor 15 dakika gibi bir zaman omuzlarım da ve göğüs bölgemde şiddetli ağrılar oluyor ve kendimi kaybediyorum Bu yere düşümek ve baygınlık derecesine varıyor Ama zaman geçtikçe bu ağrılar yok oluyor bir dahaki ağrılı dföneme kadar her hangi bir şikayetim olmuyor işte bu nedenleri merak ediyorum Not : Alkol ve sigara kullanmıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
= 3 + 3