kalp pili

kalp piliKalp ritmiyle ilgili kalp sıkıntılarını gidermek amacı ile hazırlanmış bir pildir.  Kalbin yeterli elektriksel uyarıyı oluşturamaması ve-veya tüm kalp dokusuna yeterli şekilde ulaştıramaması durumunda yeterli elektriksel uyarıyı oluşturmak için kullanılan cihazlara verilen isimdir.

Kalp Pili Nasıl çalışır
Kalp kendi ürettiği elektriksel uyarılarla çalışan bir organdır, normal bir kalpte elektriksel uyarılar sağ atriumda (sağ kulakçık) bulunan Sinoatriyal Nod 32 adı verilen bir bölgeden başlatılarak ileti sistemi aracılığı ile tüm kalp kası hücrelerine iletilmekte ve kalbin belirli hız sınırları içinde ritmik kasılması sağlanmaktadır.

Kalpteki bu elektriksel uyarıların üretiminde ve-veya iletiminde meydana gelecek herangi bir bozulma normal kalp kasılmalarını engelleyerek hastalıklara (aritmilere) neden olmaktadır. Meydana gelen hastalıklar sonucu kalp vücudun ihtiyacı olan kanı yeterli miktarda pompalayamaz ve bayılma, baş dönmesi, yorguluk, sersemlik hali, çarpıntı gibi şikayetler oluşur. Kalbin yeterli elektriksel uyarıyı oluşturamaması ve/veya tüm kalp dokusuna yeterli şekilde ulaştıramamsı durumunda yeterli elektriksel uyarıyı oluşturmak için kullanılan cihazlara Kalp pili denilmektedir. Kalp Pilleri geçici ve kalıcı piller olarak ikiye ayrılmaktadırlar. “Geçici kalp pilleri” acil şartlarda kullanılmak için dizayn edilmişken “Kalıcı kalp pilleri” sürekli kullanım için tasarlanmışlardır.

Kalp Pilleri elektriksel uyarı üretici bir jeneratör ve üretilen bu elektriksel uyarıyı kalp dokusuna iletilmesini sağlayan elektrot telden oluşmaktadırlar. Kalıcı Kalp Pillerinın uyarıyı üreten jeneratörleri günümüzde 12,5-15,5 gr ağırlığında olup Lityum içerikli bataryalar taşımaktadır. Bu bataryalar vücutta sağ veya sol göğüs duvarı içine, karın içine konulabilmektedir. Jeneratörde üretilen eletriksel uyarıyı kalp dokusuna taşıyan elektrot telin bir ucu jeneratöre bağlı olup diğer ucuda kan damarları içinden geçirilerek kalbin atriyumu veya ventrikülü içine yerleştirilmektedir. Takılan Kalıcı Kalp Pilinin çalışma hızı hastanın ihtiyacına göre dışarıdan ayarlanabilmektedir. Hastanın hastalığına, pilin özellikleri ve çevresel faktörlere bağlı deşişmekle birlikte pillerin ortalama ömrü 5-10 yıl arasında deşişmektedir, jeneratör içindeki elektronik sistem sayesinde belli aralıklarla yapılan pil kontrolleri sırasında cihaz ortalama ne kadar ömrünün kaldığını göstermekte ve bu şekilde zamanında jeneratör değişimi yapılmaktadır. Günümüzde yılda yaklaşık olarak 6.000.000 hastaya kalıcı kalp pili takılmaktadır.

Not: Bazı insanların vucutları kalp pilini kabul etmeyebilmektedir. Bu durum kalp ile ilgili olmayıp alerjik bir durum olabilmektedir.

kalp pili ameliyatı

Bu yazı kalp sağlığı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

kalp pili için 2 cevap

  1. cem biner der ki:

    fransada yasiyorum. kalbimden bir rahatsizligim var doktorum bruvenet oldugunu soyledi gerekli bilgileri bu isim adi altinda bulamadim kalbim bazen hizli sekilde atmaya basliyor kendimi halsiz hissediyorum ve idrarimi yaptiktan sonra dinlendigimde normallesiyor. doktorum kalbinde bir elektrik sistemi oldugunu anlatti bu sistem kalbin hizli ve yavas atmasini sagliyan bir sistem oldugunu soyledi bu gecis esnasinda ritmin degistigini anlatti. iki yolu oldugunu soyledi biri kalp pili biride hassas bir ameliyat dedi kalbe bir damar yoluyla girilecegi kasik tarafindan ordaki elekrigi ya almak yada vermek gibi net anlayamayacagim birseyler anlatti. rahatsizligimla ilgili bilgi vermenizi sizden rica ediyorum. simdiden tesekkur eder iyi gunler dilerim.

  2. necla ayd?n der ki:

    merhaba bana acil bir konuda bilgi vermenizi rica edicem benim babam 3 ay önce gözünde çıkan bir şişlik nedeniyle dr gitti ve babamdan emar istediler çektirmeye giderken yani hastane çok yakın bir mesafedeyken yolda kalp kırizi geçirdi kalbi 2 kez durdu ve çalıştırdılar yoğunbakıma aldılar 2 gün kaldı yoğun bakımda normal odaya geçti ve ara?tırmaya başladılar neden kalp kirizi geçirdi diye neticede babama 2 kez anjiyoyaptılar eps diye birşeyde yaptılar babama kalp pili takılmasını önerdiler babamın kalbinin %25 çalıştığını söylediler ve asıl konu ?u babamın gözündeki kitle kanser teşhisi koydular şimdi babam gözünden ameliyat olacak gözün bir kısmını kaybedecekmi? benim sorum babamın kalbi böyle bir ameliyatı kaldırırm? babamın yaşı 60 lütfen bana enkısa zamanda cvp verirseniz sevinirim teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
= 4 + 7