Mehmet Öz ile uzun yaşamın reçetesi

mehmet öz, kalp krizi nedenleriDünyanın en ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz’e göre kalp krizinin başlıca nedeni aşırı kilolar. Yaptığı buluşlarla Amerika’da ‘milenyum doktoru’ seçilen ünlü kalp cerrahımız Prof. Dr. Mehmet Öz, uzun ve sağlıklı yaşamanın reçetesini verdi.

Günde sekiz bardak su içmek kalp krizi riskini yarı yarıya azaltıyor
Dünyaca ünlü Prof. Dr. Mehmet Öz, kalp krizinden korunmanız için önerilerde bulundu: Aşırı şişmanlıktan kaçının. Kolesterol seviyenize dikkat edin. Son yapılan bir araştırmaya göre, günde beş bardağın üzerinde su içenlerde kalp krizi geçirme oranı yarı yarıya azalıyor; sekiz bardak su için. Son tavsiyem ise, hayatta bir amacınız olsun

Prof. Dr. Mehmet Öz, sağlıklı yaşam önerilerini, Günaydın okurları için Esra Tüzün’e anlattı. İşte, Öz’ün tavsiyeleriyle, kalp krizinden korunmanın yolları…

* Yaklaşan kalp krizi hissedilir mi?
Birçok insan kriz yaklaştığında uyarı sinyalleri alacağını düşünüyor ama doğru değil. Yanılıyorlar. Hastaların yüzde 50’si hiçbir sorun hissetmiyor, hatta kadınlar erkeklere göre daha az ağrı ve daha çok mide bulantısı hissediyor. En önemlisi, kalp krizi geçirenlerin yarıya yakını aslında çeşitli yaralanmalar sonucu hayatlarını kaybediyor. Aşk acısı yaşadığı için kalp ağrısı çektiğini söyleyenler yanılıyor. Çünkü kalpte basit sinirler var. Bu sinirler ağrı hissine neden olmuyor. Ağrı belli yerlere vurur. Kalp krizi gerçekleşirken, kalpteki sinirler değişik ağrı sinirlerine değerse kısa devre yapıyor. Sanki ağrı varmış gibi hissediyorsunuz. Kol, çene ve göğüste bu ağrı hissediliyor. İnsanların yüzde 50’sinde diğer sinirlere değmiyor. Yani, kalp krizi sırasında ağrı ortaya çıkmıyor.

* Kalp krizi erkeklerde mi kadınlarda mı daha sık görülüyor?
Kalp hastalığı kadınların bir numaralı katilidir. Kalp damar hastalıklarından ölenlerin yüzde 53.5’i kadındır. Kalp hastalığı her yıl erkekten fazla kadın öldürüyor.

Efor testi garanti değil
* Sağlıklı görünen bir insan neden kalp krizi sonucu aniden ölür?
Son derece sağlıklı görünen ama aniden ölen hastalara tanık olduk. Bu hastaların ölümüne neden olan yağ dolu plak, yıllar boyu sesiz sedasız tıkanır ve aniden parçalanır. Nedenlerini her zaman bilmesek bile, onun ardındaki hastalığın önceki gün başlamadığını biliyoruz. Sabah uyanıyorsun, kendini son derece sağlıklı ve dinç hissediyorsun. Sağlıklı bir koşu yapmaya hazırlanacak kadar iyi hissediyorsun… Çok ilginçtir; günün en tehlikeli saatleri sabah saatleridir. Gece yarısından sabah saat 10.00’a kadar olan süre… Çoğu durumda hasta egzersiz falan da yapmıyordur. Koşuya çıkarsınız, bazen kan akışındaki artış bu plakları yerinden oynatır. Belki de kendinizi bitkin hissediyorsunuzdur, göğsünüzde bir sıkışma olabilir, bunu başka bir şeye bağlarsınız. İşte o an size uyarı niteliğindeki sinyalleri tek tek harcıyorsunuzdur. Bu sizi, farkına varmadan öyle tehlikeli bir noktaya getirebilir ki…

* Efor çektirilmiş olmasına rağmen, kalp krizi riskini belirleyememe ihtimali var mı?
Kalbin üzerinde arterler var. Arterlerin de duvarları var. Arterlerde görülen sertleşme zamanla artıyor ve 30 – 40 yıl sonra bir gün kapanıyor. Hasta kalp krizi geçiriyor. Bazen tam kapanmak üzereyken, eforlu test yapılıyor. Tıkanma yüzde 80 ise, bulunuyor. Hastanın hayatını kurtarıyoruz. Ama bazen arterdeki sorun eforla tespit edilemeyecek kadar az oranda olabiliyor. Hasta sabah çok yağlı bir sucuk yiyor, öğlen birine çok kızıyor. Ondan sonra basınç artıyor, yırtılıyor. Etrafından geçen kan üzerinde birden pıhtılaşıyor. Ve beş dakika içinde tıkanıyor. Hasta bu nedenle yaşamını yitiriyor. Yani, tıkanma yüzde 40 iken aniden yüzde 100’e çıkıyor. Mc Donald’s’ın sahibi de nisan ayında efor testi çektirdi. Ancak mayıs ayında öldü.

* Efor testi kalp krizi riskini tetikler mi?
Bu aslında çok sorulan bir soru. Eforlu test yapılırken kalp krizi geçirmek mümkün. Ama çok nadir. Binde bir oranında bu risk var. Ama eforlu testi yapmazsanız, hastaların yüzde 10’unu kaybedebilirsiniz. Kalp krizi geçirmek üzere olan bir hasta grubu var. Onları kurtarmak çok önemli. Bu testi herkese önermiyoruz. Eforlu testin ne kadar pozitif olduğunu ölçmek lazım. Kadınlarda eforlu talyum testi kullanılmamalı. Kadınlarda eforlu EKO yapılmalı. Eforlu talyum testi için bütün araştırmalar erkekler üzerinde yapıldı. Bence kadınlarda geçerli bir test değil.

* Uçak seyahatlari kalp krizi riskini artırır mı?

Uçağın bazı yan tesirleri var. Birincisi; bacaklar saatlerce kıpırdamıyor, adaleler kanı kalbe doğru itiyor. İkincisi; seyahatte insanlar çok az su içer. Eğer iki saatten fazla uçakta kıpırdamadan durduysanız, bacak damarlarındaki kan pıhtılaşmaya başlıyor. Pıhtılaşan kan akciğerlere gidiyor. İşte bu çok tehlikeli bir durum. Kalp rahatsızlığı olsun olmasın, herkes uzun seyahatlerde kıpırdasın, iki saatte bir ayağa kalksın ya da olduğu yerde bacaklarını sık sık hareket ettirsin. Bol su içsin. Bir de yüksekten uçulduğu için güneşten gelen radyasyon var. Radyasyon insanı yaşlandırıyor. Tek çözüm az uçmak ama bu da iş dünyası için mümkün değil.

KÖTÜ TABLOYU İYİYE ÇEVİREBİLİRSİNİZ
* Yaşam düzenindeki değişiklikler kalp krizi riskini iyileştirir mi yoksa yalnızca durdurur mu?
Birçoğumuz düzenli beslenmenin, düzenli egzersizin ve sigarayı bırakmanın kalp krizi riskini azalttığını bilir. Eğer kötü alışkanlıklarla ilgili yeterince büyük bir adım atarsanız, sadece kötüye gidişi durdurmakla kalmaz, kötü tabloyu da geri çevirebilirsiniz. Kalp hastası değilseniz, kendi ihtiyaçlarına göre bir diyet ayarlaması yapabilirsiniz ama kalp hastasıysanız, bazı değişiklikler gereklidir. Bazı durumlarda beslenme düzeninde köklü değişiklik yapmak küçük değişiklikler yapmaktan daha kolaydır. Çünkü sonucu daha kolay alınır. İnsanlar birden kendilerini daha iyi hissetmeye başlar.

* Kalp krizi için en riskli grup iş dünyasının tepe kademeleri mi?
Aslında kalp hastalıklarına yakalanma riskini en çok alt gelir gruplarındakiler ve işsizler yaşıyor. Çünkü hayatlarından memnun değiller. Yaşamlarını kontrol edip yönlendiremiyorlar ve doktor tarafından düzenli bir şekilde kontrol edilmiyorlar. İş dünyasındaki insanlarda da risk çok yüksek. Kendilerini kuvvetsiz hissediyorlar, hayatta bir vazifeleri olmadığına inanıyorlar. Dünyada gerçekleşen büyük olaylar ekonomileri de büyük ölçüde etkiliyor. İkiz Kuleler yıkıldıktan sonra New York’ta bir araştırma yaptık. Kalp krizi oranının arttığını gördük. Bu artış özellikle finans çevrelerinde görüldü. Türkiye’de de depremden sonra arttı. Finans işinde stres çok yüksek. Bazen olaylar insanın kontrolünden çıkıyor. Borsada düşmeler, çıkmalar, işlerin bozulması, işsiz kalmak stresin ortaya çıkmasına neden oluyor. Stresin de kalp krizinde büyük rolü var. İş dünyasındakiler yaşadıkları stres nedeniyle işsizler grubuna giriyor.

* Kalp krizinden korunmak için ne yapılmalı?
Obezite (aşırı şişmanlık) kalp krizine yol açan risk faktörleri arasında en kolay çözüm bulunabilen konudur. Kolesterol seviyenizi ölçtürün. Toplam kolesterolün yanı sıra HDL, yani iyi kolesterol ve LDL kötü kolesterol oranlarını da öğrenin. Kötü olanını yani LDL’yi 100’ün üzerinde tutmaya çalışın. Bu özellikle 65 yaşından önce kalp krizi geçirmiş bir akrabanız varsa, daha da önem kazanıyor. Üçüncüsü ve en kolay olanı ise günde altı – sekiz bardak su için. Masanızın üzerinde sürekli olarak su bulundurun. Son yapılan bir araştırmaya göre, günde beş bardağın üzerinde su içenlerde kalp krizi geçirme oranı yarı yarıya azalıyor. Son tavsiyem ise, hayatınıza bir amaç kazandırın. Ruhsal sağlığınız kalp sağlığızı çok yakından ilgilendiriyor. Yalnız yaşamanın kalp ameliyatı sonrasında tablonun kötüye gitmesi açısından başlı başına bir risk faktörü oluşturduğunu biliyoruz. Yani, kalbinize atmaya devam etmesi için bir neden yaratın.

İyi kolesterolü düşük olan spor yapmalı

* Kalp krizi sırasında yaşam şansını artıracak en önemli etken nedir sizce?
En iyisi Aspirin. Etkisi o kadar büyük ki, hastaneye gelen yoğun bakıma aldığımız her hastaya veriyoruz.

* Türkiye’de kalp krizini önlemenin önündeki en büyük engel nedir sizce?
Bizde genetik olarak iyi kolesterol çok düşük. Bunun tedavisi için şu an bir ilaç yok ama ileride olacak. Batı diyetinin yaygınlaşması sonucu Türkiye’de obezite oranı 10 yıl içinde iki kat arttı. Bunun için atalarımızın yediği yemeklerden uzak kalırsak, bizdeki kalp krizi oranı acayip yükselecek. İyi kolesterolümüz düşük olduğu için bizi koruyacak hiçbir şey yok, ilaç yok. Hiçbir tedavi yok. Koruyucu kolesterol düşükse bunu yükseltmek için tek bir tedavi var, o da spor.

Yaşamak için amacınız olsun

* Yorgunluğun olumsuz etkisi olduğu doğru mu? Günde kaç saat çalışılmalı?
Bence çalışmamak çok çalışmaktan daha kötü. Ameliyat ettiğim hastalarda hep aynı sıkıntıya giriyorum. Kadın diyor ki ‘Eşim artık işi bıraksın, paraya ihtiyacımız yok’ Hasta ise, ‘Ben çalışmadan ne yaparım’ diyor. Genelde erkeğin tarafını tutuyorum. Çünkü dediği doğru. Yaşamak için bir amacın yoksa, yaşamazsın o zaman.

* Kalp krizi pazartesileri ve sabaha karşı ortaya çıkıyor. Neden?
Sabaha karşı kalp krizlerinin arttığını gösteren araştırma İngiltere’de yapıldı. Buna göre, sabahları vücuttaki hormonlar değişiyor. İkincisi; kötü rüyalar bazen her şeyden daha fazla stres yaratıyor. Aynı araştırmada, en fazla ocak ayında ve pazartesi günü kalp krizi geçirildiği saptandı.

Kaynak: sabah gazetesi

Bu yazı kalp krizi kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Mehmet Öz ile uzun yaşamın reçetesi için 12 cevap

 1. nahit der ki:

  1 yılllık 4 damar by paslı biriyim hastayım demiyorum blox kullanıyorum ama nefesim h?r?ttı yapıyor kalp krizi geçirmedim bu ilacı kullanmasam ne olur teşekkürler

 2. nevin tetik der ki:

  sizinle gurur duyuyoruz

 3. yusuf ozan der ki:

  17 yaşında bir erkek cocuguyum kalbim 1 yıldır her gün küçük küçük sızlamalar oluyor agrılarda oluyor uyuşmada oluyor ama bu fazla degil ara ara kolumda çarpındı arada bir oluyor kolum agrıyordu efor sarfetmeden bazen doktora gittim 4.5 kere ama cok saglıkl?sın dediler ama hala agrılar var sizden bi yorum alırsam içm rahatlar yanıtlarsanız onur ve ?eref duyarım saygılarla reşekkür ederim

 4. nazmiye der ki:

  mrb.benim kalbimde iltihap varmi? doktorun te?isiyle.ilaç alıyorum ama soguktan rahatsız oluyorum,agr?dan dolayı sıkıntılarım oluyor.ilaç aldıgım halde agrılarım devam ediyor.bana ne yapmam gerektigini yazarsanız çok sevinicem şimdiden teşekkürler

 5. fatih yigit der ki:

  1.5 yil once nefes darligindan sikayet ederek doktara gittim.Ciger filmim ve nefes testim gayet iyi cikti doktor stress ve uzuntuden kaynaklaniyodur dedi.bi sure duzeldi 6 ay sonra baska bi doktora gittim yine cigerlerim ve nefesimin normal oldugu soylendi.aradan 1 sene gecmis durumda ve suan daha siddetli bir sekilde nefes darligi cekiyorum,artik surekli derin nefes almaktanmi bilmiyorum cigerlerim hafif agriyo,oksuruk ve balgam hic yok.surekli bi derin nefes alma ihtiyaci var.spor yaparkende zorlaniyorum nefesten dolayi.Suan is icabi africadayim 1 ay sonra ancak turkiyeye gelebilecegim o yuzden buraya yazacagini cevap benim icin cok onemli.Ust solunum yollarim surekli tikali bununla bi alakasi varmidir yoksa kalplemi alakalidir.yasim 28 tesekkurler.

 6. yasemin der ki:

  merhaba, benim çok heycanland???m zamanlar yada kafama birşeyler takt???m zamanlar gece uyuyamıyorum ve kalp çarpıntısı oluyor.sırtımda-sol kolumda ağrı, a?zımda kuruma ve sol a?agımda bir kac kez karıncalanma meydana geliyor.hal böyle oluncada kendimi dinlemeye ba?lıyorum ve bütün gece geziyorum ayakta daha sonra da sakinle?ip uyuyorum.bazen şikayetlerim ertesi güne de sarkıyor.ya??m 25.kalp krizi riskim varm? acaba.yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi çal??malar dilerim.

 7. bora kisaca der ki:

  tek damarimda yuzde 30 ile 40 arasi darlik bulundu diger 2 damar acık. diete basladım duzenli yiyoru meyve seopbze tuketiyorum . anjiyo etkisi gec?nce yuruyus yapcam. dokktor ilac verdi. acaba bu sekilde duzenli gidersem daralma azalirmi. suan icin kriz riskim varmi

 8. gülhan çelikbilek der ki:

  kalp hastasıyım ana damarımda stent var nasıl zayıflaylbilirim

  56 yaşındayım dizlerimde menüsküs var yürüyü? yapamıyorum

  kilom 74 boyum 1.55

  12/04/2010

 9. feyzaz der ki:

  merhaba 17 yaşında bir kızım.sol kolumda uyuşmalar ba?ladı son bir haftadır. nefes zorlugu küçüklügümden beri var.sigara içmiyorum.kalp krizi geçirme şansım var m?? bu sancılar neden oluyorı şimdiden teşekkürler

 10. nurettin der ki:

  merhaba efendim benim annem ben 7 yaşındayken vefat etti kalp krizinden bende sigara içiyordum son 6 aydır içmiyorum bazı hayati nedenlerden dolayı ama son 1 aydır 2 günde 1 paket içiyordum onlar?da bırakıcam diye azalttım günlük 4 taneye dü?tü son 3 gündürde içmiyorum bana yardımcı olurmusunuz bi?eyin üstünde durupta kendimi ona adakladımm? kalbim sıkışıyor bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 11. na?me düdnar der ki:

  merhaba,BEN?M ANNNEM 5 GÜN SONRA AÇIK KALP AMEL?YATINA G?RECEK AMA KAFAMDA BİR SÜRÜ SORU VAR;ANJIO OLDU 2 DAMAR BİR? 80 D??ER? 90 TIKALI DAMARLARDA ?NCELME VAR 61 YA?INDA KALP KR?Z? GEÇ?RME RISK? VARMI? KORKUYOR VE STRES ÇOK YAPIYOR ?Y?LE?ME SÜREC? NED?R 2 C? HAFTA MESELA SOFRAYA OTURABİLİRM? YÜRÜYEBİLİRM? GEZERM?? ?EKER VE TANS?YON DA VAR AMEL?YATTAN KORKMUYOR ?Y?LE?EMEMEKTEN KORKUYOR NASIL BAKIMI YAPILLIR BİLG? VER?RM?SİN?Z.RISKL?M?D?R AMEL?YAT

 12. salim der ki:

  bende 2 tane stent var ama üste okuduğum çoğu iyileşti yanlız mide bulantısı oluyor sabahları neden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
= 3 + 1