Miyokard enfarktüsü

miyokard enfarktüsüMiyoard enfarktüsün ağrısı çok şiddetlidir. Eforda değil sıklıkla istirahatte ve gece gelir. Göğüs ağrısı, sıkışma hissi ve ölüm korkusu ile birliktedir. Sol omuza ve kola (bazen sağa), sırta, boyuna çeneye ve karın bölgesine yayılabilir. Enfarktüs bazen ağrısız başlayabilir. Diyabetiklerde, yaşlılarda bu durum daha sık görülür. Şok, çeşitli ritm bozuklukları veya akut sol kalp yetmezliği (akciğer ödemi) ile başlayan ağrısız enfarktüsler vardır. Yaşlılarda ilk belirti beyin kan akımının düşmesine bağlı gelişen kısmi felç tablosu olabilir.

şiddetli ağrıların dışında başka bol terleme ve kusma klasik enfarktüs tablosunda görülebilen iki önemli bulgudur. Terleme, ağrının şiddetine bağlı olmaksızın rengin solması ile birlikte gelen soğuk iri ter damlaları halinde hemen tüm enfarktüslü hastalarda olabilir. Kusma, refleks yolla oluşur ve besin zehirlenmesi tablosu ile karıştırılabilir. İnatçı hıçkırıklar ve özofagus spazmına bağlı bazı yutma güçlükleri de enfarktüsün seyrinde görülebilir.

Enfarktüs geçiren hastaların tansiyonları ağrının başlangıcında refleks olarak yüksek bulunabilir. Sonraki saatlarde ise basınç düşer ve bu düşme hızlı ise hasta ağrı ile şoka girebilir.

Büyük enfarktüslerde daha çok görülen bu şok tablosu ölümle sonuçlanabilir. Başlangıçta normal olan nabız sayısı tansiyonun düşmesi ile hızlanıp beraberinde ritm bozuklukları gelişebilir. Enfarktüs hastanın sol kalbinin geniş kısmını etkileyen büyük bir enfarktüs ise, ani sol kalp yetmezliği ile akciğer ödemi (solunum yetmezliği) gelişebilir. Enfarktüslü bölümün yırtılması ile ya kalp dışına kanama ile ani ölüm veya sağ ve sol kalbi ayıran bölmede delik oluşması ile ani kalp yetmezliği gelişebilir. Enfarktüs kalp kapaklarını çalıştıran kasları etkilemişse kapak fonksiyonlarının bozulması sonucu kalp yetmezliği oluşabilir.

Enfarktüsün varlığı elektrokardiyografide etkilenen kalp bölgesini gösteren ST (yükselme) –

T segment değişiklikleri ve enzim yükselmelerini gösteren kan analizleri ile teşhis edilebilir.

şiddetli ağrıların dışında, fazla terleme ve kusma klasik enfarktüs tablosunda görülebilen iki önemli bulgudur

Bu yazı kalp krizi kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
= 4 + 6